Sigurno vam se nekada do sada desilo da kupite voće ili povrće u prodavnici ili na pijaci i da njegov ukus ne prati njegov izgled.

Što bi u slučaju paradajza značilo da izaberete lijep, crveni plod, a on unutra zelen i tvrd, a kad isiječete sav “drvenasti” dio, ne ostane vam ništa. O okusu i da ne pričamo. U prodavnicama je sve teže naći ukusan paradajz, pa ako nemate svoju baštu ili provjerenog seljaka na pijaci, ostaje vam da se uzdate u sopstvenu procjenu. Iako se na mnogim tezgama prodavci ljute kad hoćete da opipate šta kupujete, proizvođači navode da domaćem paradajzu ne smeta malo pipkanja. Naravno, u svemu treba imati mjeru.

(Foto: Telegraf.rs)

Ljubiša Todorović iz Zaječara objavio je fotografiju paradajza koji je kupio s namejrom da počasti goste, jer njegov plod još nije pristigao za branje. Ali, kada je paradajz presječen, čovek se šokirao kako je izgledala unutrašnjost.

Žilav, drvenasti dio i velika šupljina bez onog sočnog, mekanog dijela. Ljubiša je naveo da je na pijaci tražio najskuplji paradajz računajući da će biti najbolji. Ali, to očigledno nije bio slučaj. On za Telegraf kaže da je jeftiniji paradajz koštao 100 dinara, a ovaj skuplji, koji je on kupio, 150 dinara. Od kilograma, koliko je kupio, bacio je više od polovine.

(Foto: Telegraf.rs)

Upućeni kažu da je u pitanju paradajz koji je ubran zelen, a onda ostavljen da sazrijeva u hladnjači. Ako se bere zreo, onda se potapa u formalin da bi se održao i do mjesec dana. Poslije mnogo komentara da je u pitanju GMO i paradajz uvezen iz Albanije, naišli smo i na komentar da nije u pitanju ni jedno ni drugo, već da se na ovo nailazi i kod domaćeg paradajza. Paradajz, tikvice i krastavac su izuzetno osjetljivi na nagle promene temperatura, odnosno na stresne situacije, pa dolazi do deformiteta plodova.

(Foto: Telegraf.rs)

Paradajzu se daje prihrana (kalijum, fosfor…) kroz sistem za zalijevanje ili folijarno. On se bere srednje ili blago zreo i drži se u komorama ili na adekvatnim mjestima. To se radi iz više razloga, a najveći je to što se na taj način rasterećuje biljka i podstiču ostale plodove da sazriju.

 

(Telegraf.rs)