Mnogi se u posljednje vrijeme žale kako paradajz koji kupuju u prodavnici skoro da i nema okus i da ni ne liči na onaj koji smo jeli prije desetak godina.

Sada je istraživanje dalo odgovor na ovo pitanje.

Pexels.com

Naime, u 93 odsto današnjeg paradajza nedostaje verzija gena koja im daje njihov poseban ukus.

Pexels.com

Uprkos tome što mislimo da je krivac genetska modifikacija, zapravo uzrok leži u uzgajivačima, tj. njihovom pokušaju da izvuku najviše iz paradajza, izvuku najveću ekonomsku korist.

Pexels.com

Tokom vremena geni koji pojačavaju ukus izgubili su se ili su se tokom procesa razmnožavanja negativno odabrani. Zato današnjem paradajzu iz supermarketa nedostaje genetska raznolikost, al ii ukus.

Pexels.com

Tokom poboljšanja paradajza proizvođači se fokusiraju na ono što im povećava proizvodnju i produkciju, poput veličine samog ploda.

Pexels.com

Poredeći kultivisani i divlji paradajz, zaključeno je da posebno uzgajanom nedostaje oko 5.000 gena, a da većini paradajz koji se mogu pronaći u supermarketima nedostaje redak oblik gena koji im daje ukus. Taj gen TomLoxC pronađen je u 90 posto divljih vrsta, piše “Pink”.

Pexels.com

Ovo istraživanje dovelo je do toga da TomLoxC postaje češći u moderno uzgajanom paradajzu, ako se poredi stanje od prije nekoliko godina. Popravljanje ukusa paradajza moglo bi dovesti do velike razlike u načinu na koji uživamo u našoj ishrani čiji je paradajz važan dio. Tako, recimo, Amerikanci godišnje pojedu oko devet kilograma paradajza, kao i 33 kilograma prerađenog paradajza.