Očekujem da već početkom naredne sedmice, na osnovu preporuka, Krizni štab Federalne civilne zaštite prihvati prijedloge i omogući izlazak osoba preko 65 godina i djece u određenim terminima.

To je na konferenciji za medije Kriznog štaba FBiH rekao Zoran Čerkez, član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravlje, koji je potvrdio da je testirano 779 građana, te da je od toga 14 pozitivnih u posljednja 24 sata.

“Nadam se i da 1. maj nećemo dočekati uz roštilj. Svi naši sugrađani moraju znati da ćemo i dalje morati nositi maske, rukavice. Molim stanovništvo na strpljenje i da ne gledamo mjere u regiji. U BiH je prvi slučaj zabilježen tek u martu, a Hrvatska je imala u februaru. Moramo postepeno ukidati mjere“, dodao je Čerkez.

Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

260919-seranic

Šeranić je rekao da kada je u pitanju 1. maj, već imamo mjere na snazi, a to su zabrana okupljanja više od tri osobe, kao i nošenje maski i rukavica na javnom mjestu.

Istakao je da svakako trebamo onemogućiti masovna okupljanja na izletištima, u smislu proslave samog 1. maja, te da će to biti zadatak samog Republičkog štaba za vanredne situacije i preporuka struke kada je u pitanju način kontrole.

“Siguran sam da će ovo ljeto biti mnogo drugačije u odnosu na ljeto koje smo imali prošle godine ili prethodnih godina, tako da sa tog aspekta moraćemo biti svjesni da i mi kao pojedinci i dalje ćemo morati da koristimo ličnu zaštitnu opremu i to je nešto što ćemo morati sagledavati u narednom periodu”, kaže Šeranić.

SRBIJA: 3 MOGUĆA SCENARIJA ZA 1 MAJ

I dok je za neke Prvi maj tek samo jedan neradni dan, za veliki broj građana predstavlja važan datum, dan kada je sve podređeno uživanju u priprodi, uranku, izletima, kampovanju, uz neizostavno roštiljanje.

Nakon što je Vlada Srbije počela sa postepenim ukidanjem mera donetih radi borbe protiv korona virusa, neki su pomislili da bi već naredni vikend mogli da provedu u prirodi.

Iako još nije donijeta odluka o tome kakve će mere biti preduzete povodom Prvog maja i ne znamo sa sigurnošću da li će se miris roštilja širiti izletištima narednog vikenda, ovo su tri moguća scenarija za predstojeći Praznik rada.

1. Policijski čas od 83 sata

Prvi scenario za predstojeći praznik jeste nova višednevna zabrana kretanja. Ona bi u tom slučaju trebalo da počne već u četvrtak, 30. aprila, od 18 časova (kako bi bilo onemogućeno okupljanje za uranak u petak, 1. maja) a završila bi se u ponedjeljak u 5 časova, što je ukupno 83 sata.

I pored toga što je Vlada Srbije počela da ublažava uvedene mere, masovna okupljanja građana u ovome trenutku bila bi veoma rizična i mogla bi da uzrokuju pojavu novog talasa epidemije korona virusa u našoj zemlji.

2. Slobodno kretanje, ali zatvorena izletišta

Druga moguća solucija, koja bi u slučaju dodatnog ublažavanja mjera do sljedeće nedelje mogla da dođe u obzir jeste situacija slična onoj koju smo imali s početka epidemije korona virusa u našoj zemlji, odnosno prilikom pojave prvih slučajeva zaraze, a koja bi podrazumevala slobodno kretanje građana uz zabranu okupljanja više od određenog broja ljudi i zatvaranje svih parkova, izletišta i mesta za koja se građani opredeljuju prilikom “uranka”.

Ovako nešto biće moguće u slučaju da se broj zaraženih u odnosu na broj testiranih dodatno smanji, kao i da broj natežih pacijenata, onih na respiratoru, bude manji.

3. Roštiljanje sa maskom i rukavicama

Treći scenario, čije se šanse za ostvarenjem mere u promilima, jeste da nakon ukidanja, prije svega policijskog časa, a zatim i većine ostalih uvedenih mjera, građani u četvrtak i petak naredne nedjelje organizuju okupljanja kao što su to činili i pre pojave korona virusa.

U tom slučaju određene mjere bi i pored eventualnog ukidanja vanrednog stanja morale da budu poštovane. To su svakako okupljanja manjeg broja ljudi, socijalno distanciranje, odnosno držanje određene razdaljine među okupljenjima, kao i nošenje maski i rukavica.

Kon je mišljenja da ne treba dozvoliti okupljanja građana.

– To je posljednji trenutak kada može da se pokvari sve što je urađeno, i to ne smijemo dozvoliti. Što se Đurđevdana tiče, to je samo jedan dan, policijski čas počinje u 18 časova, i moje lično mišljenje je da tu ne treba ništa dodatno raditi
(Novi.ba/RadioSarajevo/Alo.rs)