1. Stavite previše deterdženta

Zbog previše deterdženta, peškiri će vam loše mirisati. Stvar je u tome da će nakon pranja ostati vlažni i tako odmah postati mamac za stvaranje gnjecave plijesni. Osim toga, peškir koristimo nakon tuširanja ili kupanja, tako da nema potrebe pretjerivati ​​s količinom deterdženta. Ako na ručnicima nema tvrdokornih mrlja, pranje vodom će biti sasvim dovoljno.

 


2. Pretjerivati ​​s omekšivačem

Poput deterdženta, omekšivač može ostaviti i tragove na peškirima, ali samo ako ga previše stavite. Osim što može stvoriti jeste nešto poput sloja voska zahvaljujući omekšivaču, on također sprečava tkaninu da upije vodu tokom brisanja. Umjesto da omekšivač peškira ostane mekan, preporučujemo da dodate bijeli ocat u ciklus ispiranja. Pošto je sirće odličan omekšivač za odjeću, uklanja i mirise.

3. Šminka za ručnike

Ako imate naviku ostatak svoje šminke brisati peškirom, važno je znati kako to može upropastiti. Naime, šminka trajno ostaje na ručnicima, bez obzira koliko i na kojoj temperaturi se peru. U ovom slučaju jedino što pomaže je izbjeljivanje, ali nakon pranja ručnici će biti mnogo grubi, i izgubit će svoju mekoću.

4. Pogrešno ih osušite

Ako slučajno osušite peškire, njihova će se tkanina mnogo prije istrošiti. S druge strane, ukoliko ostanu vlažne, riskirate neugodan miris kojeg ćete se teško riješiti. Da izbjegnete ustali miris, raširite ručnik nakon svake upotrebe, tako da u njemu ne ostane vlage. Ako ih osušite u sušilici, uvijek slijedite upute i dobro ih protresite nakon što ih izvadite iz sušilice. To će biti udobnije i mnogo mekše za korištenje.