Rak debelog crijeva je bolest koja odnosi sve više života u zemljama širom svijeta. Zbog toga je potrebno da obratite pažnju na znakove koji ukazuju da se rak razvija u tijelu, piše Lepa & srećna.

Uzroci za dobijanje raka debelog crijeva su svakodnevno konzumiranje crvenog mesa, višak kilograma, nedostatak fizičke aktivnosti, alkohol, pušenje cigareta i genetika. Prvi znak je bol u stomaku, nadimanje i grčevi, naročito tokom i poslije jela. Pojačan umor i malaksalost, kao i nagli gubitak težine su takođe upozorenje.

Krv u stolici je glavni znak za rak debelog crijeva, naročito ako je pored toga stolica tamna i neredovna. Krv može da ukazuje i na hemoroide koji su često bezazleni, ali se ipak posavjetujte sa ljekarom.

Ne treba zanemariti ni osjećaj da vam se stalno ide u WC. Ovi simptomi mogu biti i simptom dijareje ili stomačnog virusa, ali svakako je bolje da provjerite stanje na vrijeme.

PROČITAJTE JOŠ:

Liječi anemiju, potenciju kod muškaraca, sprijeečava razvoj ćelija raka, a vjerovatno je svi imamo u kućama!
Cvekla (lat. Beta vulgaris) spada među korjenasto povrće koje je prepoznatljivo po zagasitocrvenoj boji i slatkastom ukusu. I dok danas najčešće konzumiramo njen crveni koren, stari Rimljani su jeli samo lišće cvekle koje je vrlo zdravo, a koren su upotrebljavali kao lijek.

Ovo povrće obiluje nutrijentima prekopotrebnim za zdravlje i mladolik izgled poput gvožđa, folata, joda, sumpora, mangana, kalijuma, bakra, magnezijuma, fosfora, vitamina C i B6.

Dok je s jedne strane cvekla bogata nutrijentima i antioksidansima, s druge je siromašna kalorijama. Sadrži svega 36 kcal na 100 g, pa je izvrstan odabir za one koji se bore s viškom kilograma.

Ova supernamirnica izvrsno čisti organizam od toksina zahvaljujući obilju antioksidanata, a uz to je bogata i vlaknima koja pomažu probavi.

cvekla

Dobrobiti cvekle

Ako patite od anemije ili slabokrvnosti, cvekla se sigurno nalazi na vašem spisku obaveznih namirnica jer obiluje gvožđem, vitaminom C i folatima. Preporuka je da konzumirate svaki dan po šoljicu svježe nasjeckane sirove cvekle kako biste povećali broj crvenih krvnih zrnaca. Jedna šoljica ovog povrća sadrži 1,1mg gvožđa, što zadovoljava 6 odsto dnevnih potreba za tim mineralom.

Aminokiselina betain iz cvekle štiti vaše ćelije od štetnih posljedica svakodnevnog stresa ali i od upalnih stanja. Kako biste pospješili protivupalni učinak, cveklu možete da kombinujete sa sokom od đumbira. Tom kombinacijom poboljšaćete i probavu i osnažiti imunitet.

Ako patite od povišenog krvnog pritiska, uvrstite cveklu u svoj jelovnik. Zahvaljujući nitratima, ekstrakt iz soka od cvekle snižava sistolički pritisak, a dobar je i za sportiste jer poboljšava sportske performanse. Cvekla povoljno deluje i na moždane ćelije i doprinosi mentalnom zdravlju i kognitivnim funkcijama, piše portal Alternativa za vas.

Fitonutrijenti iz cvekle spriječavaju razvoj ćelija raka i tumora. Zato svaki dan pijte sveže pripremljen sok od cvekle. Pripremite ga tako što ćete izrendati korijen što sitnije i ostaviti da odstoji nekoliko sati. Procijedite ga kroz lanenu krpu ili u sokovniku. Ekstrakt cvekle može pomoći tokom lečenja raka prostate, raka dojke i raka gušterače.

Korijen cvekle čuva zdravlje vaših kostiju zahvaljujući obilju silicijuma.

Ako se bavite sportom, cvekla vam može pomoći da povećate energiju i izdržljivost. Uz to, cvekla je odlična i za potenciju. Podiže libido kod muškaraca, podstiče proizvodnju spolnih hormona, pojačava pokretljivost spermatozoida i povećava plodnost.

Umjesto skupocenih krema za pomlađivanje i ljepotu, potrebna vam je samo jedna namirnica. A to je – sok od cvekle. On neguje kožu iznutra i štiti je od štetnih uticaja. Doprinosi hidrataciji kože i neutralizuje delovanje slobodnih radikala, koji su poznati kao veliki neprijatelji lijepe i zdrave kože.

(alternativazavas.comI)