1926. godine su doktori trudnicama prepisivali ovaj specifični lijek. Naše tijelo kroz hranu unosi vitamin B9, ali ga zato ne proizvodi samo.

Vitamin B9, je poznatiji kao folna kiselina, a bitan je u sintezi aminokiselina koje su vezane za zdravlje, te ubrzava metabolizam u tkivima Doktori su preporučuli konzumiranje vitamina B9 zbog hroničnih anemija kod djece i odraslih, priprema za začeće i trudnoća u prvom tromjesječju, zatim dojenju i ukoliko se nalazite na strogim dijetama.

Ovaj vitamin je jako bitan kako za muškarce tako i za žene jer on ubrzava proizvodnju muške spolne tekućine zbog povećane sinteze proteina i nukleinskih kiselina u testisima. Ovaj vitamin igra veliku ulogu kod muškaraca u borbi protiv neplodnosti i oboljenja od prostate.

Neke od studija koje su novijeg datuna, došle su do zaključka da vitamin B9 podstiče rad srca kao i protok kisika i hranjivih materija na koji se način poboljšava kvalitet same krvi. Vlakna i stijenke krvnih sudova postaju mnogo elastičnija i sposobne su da podnesu mnogo veće krvne pritiske u periodu anksioznosti, stresa kao i hormonalnog disbalansa.

Ukoliko u ženskom tijelu nedostaje vitamin B9, onda se metabolizam polako počinje usporavati, a samim tim opada i proizvodnja korisnih hormona, što se u negativnom kontekstu može odraziti na funkcionisanje gastrointestinalnog trakta, toriodnu žlijezdu, kao i na gustoću koštanog tkiva u organizmu. Kada žena pređe 40 godina starostim nizak nivo ovog vitamina može da rezultira razvoju osteoporoze, zatim preloma i raznih drugih komplikacija koje su okarakterisane menopauzom.
Izvor: magazindan.info