Dr Nebojša Zečević gostovao je na TV Studio B u emisiji “Beograde, dobro jutro” i tom prilikom govorio o miomima materice, benignim i malignim promenama, tipovima mioma, nasljeđivanju i oboljenju, kao i slučajevima kada se operišu, piše “Alo.rs”.

– Miomi su najčešći benigdni tumori, faktički su to uvećanja zida materice koja se progresivno mogu uvećavati. U najvećem broju slučajeva nemaju maligdni karakter. Ali, zbog svoje veličine, lokalizacije mogu pacijentkinjama stvoriti velike tegobe – rekao je dr Zečević.

Woman with stomach ache

– Situacija da miomi poslije određenog vremena poprime maligni karakter ili da u samom startu budu maligni je izuzetno rijetka. Ona se javlja u oko 1 odsto slučajeva. To su i za dijagnozu i za liječenje veoma, veoma ozbiljni tumori sa veoma neizvjesnim terapijskim efektima i veoma neizvjesnim liječenjem – napominje sagovornik Studija B.

On dodaje da se smatra da svaka peta žena ima miom. Preko 50 odsto njih nema nikakve tegobe, pa tako i nemaju nikakvih razloga za lečenjem.

– Oni se uvećavaju godinama, posebno ako je žena u reproduktivnom periodu.

Napominje i da terapija zavisi od starosti žene i od njenog reproduktivnog statusa, kao i da u preko 4/5 slučajeva žene imaju više mioma.

– Pronalazili smo miome koji su veličine glave odraslog čovjeka i koji su teški 10-15 kilograma, a da se ženin organizam privikao na njih, ali i izuzetno male miome koji su stvarali velike tegobe.

Zečević navodi da se neke žene, naročito iz ruralnih područja kasno javljaju ljekaru, pa je tako jednoj ženi operisan miom od preko 30 kilograma.

– Može da smeta da žena ostane u drugom stanju, da ima normalne cikluse, može da je dovede u anemiju i može da poremeti proces implantacije. Ukoliko je miom blizu materične šupljine, to u znatnoj mjeri može onemogućiti važan proces u začeću. Savjetuje se da se miomi prije toga uklone – upozorava Zečević.