Njihova vanbračna veza trajala je samo do 1941. godine i početka Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji. Tito je u maju po zadatku otputovao u Beograd gdje je upoznao novu ljubav, partijsku kurirku Davorjanku Paunović Zdenku.

Herta Haas ostala je u Zagrebu u poodmakloj trudnoći, a nekoliko dana poslije Titovog odlaska rodila je sina Mišu. Majku i bebu od ustaša je skrivao u svojoj momačkoj garsonjeri Vladimir Velebit, takođe partijski funkcioner.

Neposredno prije nego što je trebalo da, zajedno sa piscem Miroslavom Krležom, ode u partizane, ustaše su Hertu uhapsile. Partijska organizacija je uspjela da bebu skloni u folksdojčersku porodicu Mahnufrit i Miša je tako preživio.

Herta Haas je 1943. godine, poslije pregovora partizana i nacista, razmijenjena za grupu njemačkih stručnjaka zarobljenih u Bosni. Poslije razmjene kratko vrijeme je provela u Vrhovnom štabu Narodnooslobodilačke vojske.

Otišla i nikada se nije okrenula

Tito i Herta sreli su se ponovo 1943. godine u Jajcu gdje je ona došla sa Ivom Lolom Ribarom na drugo zasijedanje Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije.

U Titovom okruženju svi su znali da on ima novu “partizansku ženu” Davorjanku Paunović koja se takođe nalazila u Jajcu. Herta i Davorjanka srele su se u kući određenoj za stanovanje druga Tita.

Draga moja, u ovoj kući nema mjesta za dvije žene, dobacila je mlađa partizanka.

Po svjedočenju partijskih drugova prisutnih na zasijedanju Hertu je ovo toliko naljutilo da je pronašla Tita u štabu i pred svima ga pitala: “Ko je ta žena? Zar ti nisam ja žena?”

Titu je bilo vidno neprijatno, uspio je da jedva prozbori: “Pa, probajte da se dogovorite”.

Herta nije imala namjeru da se dogovara. Istog dana ostavila je sve i vratila se u Sloveniju. Bio je to njen konačni raskid sa Titom.

Žena koja je Titu rekla “NE!”

herta-haas

Ovo nije bio posljednji put da je javnost čula za Hertu Haas. Po Jugoslaviji je dugo kolao trač da je poslije smrti Davorjanke 1946. maršal pisao Herti i molio je da se vrati. Titovo pismo je bilo dugo 16 strana. Herta je odgovorila u dvije rečenice.

davorjanka-paunovic-zdenka

Dragi moj, Herta Haas trpi poniženje od muškarca samo jednom. Ne padam dva puta na koljena pred istim čovjekom, napisala je.

Herta je i te kako propatila zbog svoje drskosti. Pričalo se da su joj se partijske kolege miješale u privatan život, ometale joj političku karijeru, organizovali praćenje i stalno prisluškivali.

Ako joj je i bilo loše, Herta se nikome nije požalila. Ponovo se udala i rodila dvije ćerke. Nakon Drugog svjetskog rata radila je u Ministarstvu industrije i rudarstva Hrvatske i kao sekretarica u Saveznom izvršnom vijeću.

Tita je vidjela još samo jednom, 1946. godine u kabinetu predsjednika FNR Jugoslavije kada je njemu već bila pronađena nova “družbenica” Jovanka Broz.

Do penzionisanja je radila u raznim saveznim institucijama. Iako je govorila njemački i francuski, u već poznim godinama odlučila je da nauči i engleski, da bi kasnije pisala članke i držala predavanja i na tom jeziku.

Živjela je bez publiciteta, a posebno je odbijala da govori o vezi sa Titom.

Herta Haas je umrla 5. marta 2010. u Beogradu u 95. godini. Prema vlastitoj želji, pokopana je u krugu najuže porodice na Pobreškom groblju u Mariboru.

Hertin i Titov sin Aleksandar Mišo Broz je bivši hrvatski diplomata i menadžer. Njene ćerke su profesorke na beogradskom Univerzitetu, piše CdM.