PRIJATELJI PA LJUBAVNICI Arsen i Gabi upoznali su se 1958. godine. On je tada bio estradni početnik, a Gabi je pjevala s glazbenicima kao što je bio Louis Armstrong.
U Gabi sam našao svoju životnu suputnicu. Nikad neću zaboraviti njene riječi: ‘Kad gledam što si prolazio i što prolaziš, ja ću te do kraja svom snagom štititi’. To je lijepo čuti od žene, rekao je jednom prilikom pokojni Arsen Dedić. Sa svojom Gabi u braku je bilo 42 godine, sve dok ih njegova smrt nije razdvojila.
Legendarni glazbenik je u srpnju 2015. godine primljen u KBC Zagreb. Liječio se zbog sepse. Stanje mu se nažalost zakompliciralo i liječnici su procijenili da neće više moći podnijeti operaciju. Počeli su mu otkazivati organi.
Nakon toga priključili su ga na respirator, a 17. kolovoza izgubio je bitku.
– Gabi i ja smo se upoznali 1958. godine, ispred bivšeg televizijskog studija na uglu zagrebačke Šubićeve i Zvonimirove ulice, u kojem je sada Češki dom. Ja sam tada bio tek estradni početnik, a Gabi je pjevala s glazbenicima kao što je bio Louis Armstrong, ni manje ni više. I tako je naše poznanstvo polako preraslo u prijateljstvo. Nakon što smo oboje ostali sami i rastavljeni od prijašnjih partnera, postali smo ljubavnici, pa zatim roditelji našeg Matije, a mjesec dana nakon njegovog rođenja i supružnici. Između nas nikada se nije dogodio nekakav ‘grom’, sve se polako odvijalo. Mislim da mi je Gabi jednostavno bila ‘namrijeta’ – rekao je jednom prilikom Arsen.
No, to je tek kraća verzija priče o dvoje glazbenika koji su svojim radom promijenili sliku hrvatske glazbene scene još 60-ih godina prošlog stoljeća.
Arsen Dedić rođen je u Šibeniku 28. srpnja 1938. godine. Njegov otac svirao je u limenoj glazbi, pa mu se u orkestru pridružio i Arsen svirajući jutarnje budnice, zatim ponekad na sprovodima, ali i u operetama. Već tada je počeo pisati pjesme za koje je dobivao mnoge pohvale od pjesnika Zlatka Tomičića. Iz tih siromašnih vremena pamti još i jedan radio marke ‘Kosmaj’ koji mu je ‘46. ili ‘47. poklonio ujak Joso, koji je završio Prvu proletersku, pa je mogao priuštiti obitelji takav luksuz.
Uz radio slušao je domaće stanice, ali i Italiju čiji su ga kantautori poput Domenica Modugna inspirirali. A onda se 1957. godine preselio u Zagreb.
Bili su samo prijatelji
Već iduće godine upoznao je Gabi Novak, ali su najprije dugo godina bili samo prijatelji. Naime i on i ona već su imali supružnike. Gabi Novak, godinu dana starija od Arsena, rođena je 8. srpnja 1936. godine. Otac Đuro Novak koji je kao inženjer radio u Berlinu, bio je rođeni Hvaranin i upoznao je njemačku turistkinju Elizabeth Reiman jednog ljeta na svom otoku. Zaljubili su se, vjenčali i nekoliko godina živjeli u Berlinu, gdje im se rodila Gabi.
U tom gradu Gabi je provela i najranije djetinjstvo. Obitelj se uoči 2. svjetskog rata vratila najprije u Split, a potom u Hvar, gdje je, kako je sama jednom rekla – počela učiti prve bodulske riječi s njemačkim akcentom. Tamo je krenula i u školu. A onda je 1945. godine poginuo otac, pa se Gabi, čim je završila osnovnu školu, s majkom preselila u Zagreb.
Budući da je bila nadarena za crtanje upisala je grafički smjer u Školi za primijenjenu umjetnost i nakon toga se, kao grafičarka najprije zaposlila u novinskoj kući Vjesnik, a zatim kao animator u studiju animiranih filmova u Zagrebu. Iako je u slobodno vrijeme pjevala i plesala u KUD ‘Joža Vlahović’, zapravo će ju posao animatora na mala vrata uvesti u poziv kojem će ostati vjerna do današnjih dana. Naime, Nikola Kostelac, jedan od začetnika Zagrebačke škole crtanog filma, predložio joj je da ‘posudi’ glas jednoj djevojčici u animiranom filmu ‘Benko Kamenko’ a Gabi je u tom filmu i zapjevala.
(24sata.hr)