Neki običaji u našoj prošlosti koji su njegovani i učeni su itekako imali smisla. Primjera radi, na selu je odavnina bio običaj da se izuvamo prije ulaska u kuću. Kada posmatramo stanovnike u gradovima, čini se da oni ipak u najvećem broju slučajeva nemaju ovakav ritual.
Najnovija studija dokazala je baš ono što su dokazale i mnoge prije nje, da u kuću definitivno ne treba da ulazimo obuveni zbog rizika od širenja prljavštine.
Evo nekoliko činjenica o bakterijama i prljavštini koju nosimo na našim cipelama svakog dana i koje će vas navesti na to da ipak razmislite hoćete li i i sljedeči put da hodate obuveni po stanu.
Đonovi cipela puni su mikroba
Samo razmislite kuda ste sve prošli u vašim cipelama. Kroz ulice, javni prevoz, kafić, restoran,toalet, kancelariju i opet nazad kući. To je mnogo mjesta po kojima ste gazili. Sva ta mjesta sadrže brojne druge mikrobe koji su mnogo više od pjeska i prašine.
Jedna studija je vršila analizu bakterija na đonovima i pronašla čak 421.000 bakterija, a čak 3 hiljade bakterija je živjelo unutar cipele, a sve one su fekalnog porijekla, što znači da su đonovi prljaviji od daske za wc.
Javni toaleti ili one koje koristi veći broj ljudi su glavni izvor zaraze i gdje se množi mnoštvo bakterija.
Mikrobi nisu sve, pazite se opasnih hemikalija
I kao da nam mikrobi nisu dovoljni, ne možemo da ne pomenemo hemikalije koje se nalaze na ulicama. Svakoga dana ne samo što gazite po prljavim ulicama već i po štetnim toksinima i hemikalijama koje potiču od pumpi, automobila, cigareta… Neke od ovih hemikalija mogu da budu i kancerogenog porijekla, upozorili su naučnici.
Ukoliko prije ulaska u kuću ne izuvate cipele povećavate šansu da vam se mikrobi rašire po stanu za 90 odsto. Što ne znači da treba da dođete u stanje paranoje i da svoj stan držite sterilnim kao u apoteci, samo da malo više pripazite i obratite pažnju na to šta unosite u svoj dom.