Skupština Srbije je tokom aprila 1998. godine usvojila prijedlog tadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića da se raspiše referendum o tome da li u pregovore sa kosovskim Albancima treba uključiti i strane posrednike.
U periodu 9. do 15. aprila prije tačno 20 godina u listu Danas među glavnim vijestima bile su upravo reakcije na ovakav potez vlasti u Srbiji.
Evropski parlament je oštro osudio odluku o referendumu, a na ovu temu osvrnuo se donekle i muzičar Đorđe Balašević koji je dobio priznanje ambasadora dobre volje UNHCR i zahvalio se simbolički u datom trenutku.
„Ovo priznanje me je zateklo tako da nisam imao vremena da raspišem referendum i da narod odluči da li ću ga primiti, pa sam ja odlučio da ga primim na svoju odgovornost kao što sam na svoju odgovornost radio neke druge stvari“, rekao je tada Balašević.
Zbog pogoršanja situacije na Kosovu i pojave većeg broja izbjeglica sa tog područja, kako je pisao Danas 10. aprila 1998, Velika Britanija odlučila je da uvede novi režim viza za sve građane Jugoslavije koji budu željeli da putuju u tu zemlju.
Tadašnji portpatol SPS Ivica Dačić, a aktuelni šef srpske diplomatije, rekao je o Kosovu da je ono već 13 vijekova u Republici Srbiji. S druge strane, jedan od naslov tih dana u našem listu bio je i da su Albanci pripremili platformu za pregovore sa vlastima u Beogradu u kojoj ostaje zahtjev za nezavisno Kosovo.
Lider SPO Vuk Drašković u velikom intervjuu za Danas ocijenio je da ja fašizam u Srbiju ušao sa Vojislavom Šešeljem.
– Bojim se da događaji kotrljaju prema ratu. Onog trenutka kada počne rat, a ne daj Bože da počne, svijet ima obavezu po povelji UN da se umiješa. Mi ne smjemo dozvoliti da budemo okrivljeni za izazivanje rata. Već sada je jasno da rat provocira i traži albanska strana – naveo je Drašković prije dvije decenije.
U tom periodu nadovezali su se i problemi i zahtjevi iz Sandžaka. Tadašnji lider koalicije Sandžak Rasim Ljajić rekao je da ako predstavnici vlade ne dođu da razgovaraju o otvorenim pitanjima koja postoje u Sandžaku da će oni raspisati referendum.
– Ako se Vlada Srbije ogluši o naše javne pozive mi ćemo razmotriti mogućnost da raspišemo referendum na kom bi se narod izjašnjavao da li prihvata da predstavnici iz Sandžaka idu u Beograd i tamo razgovaraju o rješavanju svih spornih pitanja – najavljivao je Ljajić.
Od nepolitičkih tema u Danasu u ovom periodu od sedam dana izdvajaju se vijesti da je više nezaposlenih nego penzionera, da je uvezeno na naše tržište 50.000 tona radioaktivne bjeloruske soli, kao i da su Jugosloveni najjeftinija radna snaga u Evropi.
Tih dana i Danko Đunić je podnio ostavku na mjestu potpredsjednika Savezne vlade.