Život nije uvek Bog zna šta
Al’ za svaki slučaj uvek uzmem šta mi da
Frtalj leba, metar neba i pun šešir sna
Al’ Ðavo gleda da njemu bude fino
Pa kadkad sav taj džumbus potopi u vino
Dajte mi vina, vino nek se toči
Dok traju dani, a naročito noći
Jer tu je tuga, ta moja verna druga
A kad je tuga ondak treba da se cuga
Dajte mi vina, ja nemam drugih želja
Ni bližeg roda ni boljih prijatelja
Jer tu je tuga, ta moja crna kuga
A kad je tuga ondak mora da se cuga
S jeseni kad bagrem opadne
Potera me maler, šta god počnem propadne
Još mi se u inat tuđa ženska dopadne
Tu staru boljku ja lečim starim lekom
Dabome, vinom, ta neću valjda mlekom
Dajte mi vina, vino nek se toči
Dok traju dani, a narocito noći
Jer tu je tuga, ta moja verna druga
A kad je tuga ondak treba da se cuga
Dajte mi vina, ja nemam drugih želja
Ni bližeg roda ni boljih prijatelja
Jer tu je tuga, ta moja crna kuga
A kad je tuga ondak mora da se cuga
(- Uh! Šta ste mi uvalili? Ovaj bokal pusta!
– De bre?
– Pa, ne znam, al nema! Zovi kelnera! De je kelner?
– Kelner! Otiš'o je.
– Ošo!
– Otišo! Ma, jedan kelner ni ovamo ni onamo! )
Kad je tuga, tuga, tu
Kad je cuga, cuga, cu
Kad je tuga ondak mora da se cuga
Kad je tuga, tuga, tu
Kad je cuga, cuga, cu
Kad je tuga ondak mora da se cuga
Đorđe Balašević: Biografija
Početak glazbene karijere
Balašević se priključio skupini “Žetva” iz Novog Sada i s njima snimio singl “U razdeljak te ljubim” koji je prodan u 180.000 primjeraka, veliki uspjeh za tadašnji jugoslavenski status. 1978. godine napušta skupinu “Žetva” i osniva vlastitu, nazvanu “Rani mraz”. Skupina je prvi puta nastupila u Opatiji 1978. godine s pjesmom “Moja prva ljubav”. Tada se skupini priključio Bora Ðordević, kasnije poznatiji pod nadimkom “Bora Čorba” koji je nakon nekoliko mjeseci napustio skupinu i osnovao vlastitu, (Riblja čorba).
1979. godine osvaja prvo mjesto na splitskom festivalu s pjesmom “Panonski mornar”. Tada je počelo Balaševicevo razdoblje. 1980. godine morao je odslužiti vojni rok pa nije imao vremena za glazbu, ali uspio je napisati tekst za pjesmu Zdravka Čolića i Srebrnih krila.
Samostalna karijera
Prvi album izdao je iste godine i nazvao ga Pub za kojeg je dobio mnoge pohvale. Krenuo je na samostalnu turneju Jugoslavijom i održao koncert u Beogradu, koji mu je označio uspješnu samostalnu karijeru sljedećih godina. Sljedeća dva albuma doživjela su velike uspjehe i “gurnule” Balaševica ka slavi. Proglašen je odličnim tekstopiscem i izvođačem. Album Bezdan iz 1986. godine donio mu je mnogo nagrada i dobio je velike pohvale.
Ratne godine i nakon njih
Početkom rata, Balašević je prekinuo suradnju s hrvatskim kantautorom Elvisom Stanićem. Za vrijeme rata objavljuje album Jedan od onih života s pjesmama zbog kojih biva prešutno zabranjen na većini radio stanica. U pjesmi “Krivi smo mi” izravno napada sve tadašnje vođe rata, a pjesmu “Čovek sa mesecom u očima” posvećuje par godina prije palom Vukovaru. Nakon rata objavljuje album Naposletku.
Sa svojim albumom Devedesete Balašević ismijava srpskog vođu u ratu Slobodana Miloševića pjesmom “Legenda o Gedi Gluperdi”, a pjesmom “Devedesete” ismijava nove “vođe” i njihovu politiku.
Nakon ta dva albuma, izdaje još dva albuma, Dnevnik starog momka, te Rani mraz. Svira i dan danas, održava poveće koncerte, a sudjeluje i na humanitarnim koncertima.
Sa skupinom “Rani mraz” izveo je dvije najpopularnije pjesme poput “Priča o Vasi Ladačkom” i “Život je more”. 1982. godine napušta skupinu “Rani mraz” i počinje samostalnu pjevačku karijeru.