Kristina Kija Kockar konačno je stavila tačku na brak sa Slobodanom Radanovićem i to zakonskim putem. Kontroverzni rijaliti par razveo se u utorak popodne u Osnovnom sudu u Zrenjaninu, a Kija otkriva planove za dalje.

– Sa Slobodanom ću ubuduće imati strogo poslovni odnos. To što mi je uradio neka ide na njegovu dušu. S druge strane, ja ću biti tu za njega da mu pomognem šta god da treba. Sloba takođe i meni pruža podršku, što je i normalno. Zamjeram mu što to nije uradio još na mom prvom nastupu u Beogradu, ali eto, iskupio se dolaskom u budvansku diskoteku kada je donio ruže – kaže Kija i kroz osmijeh dodaje: – Nadam se da će prema sljedećoj ženi biti bolji i veći džentlmen nego što je bio prema meni.

S obzirom na to da Slobodan ima veliki broj udvaračica koje se konstantno fotografišu sa njom, Kija kaže da to više nije njen problem.

– Nisam ljubomorna, niti sam bila, pa čak ni onda kada je seksualano opštio u rijalitiju – rekla je Kija i dodala da se ne kaje zbog ulaska u “Zadrugu”.

– Bog mi je dao znak da uđem. Možda nije trebalo na takav način jer ništa od ovoga što sam dobila ne može da izbriše ono kroz šta sam sve prošla – kaže Kija. Na pitanje da li bi se pomirila sa Slobodanom, kaže:

– Da ga ne znam možda bih mislila da treba da se pomirimo, ali on je završena priča.

Kija je prokomentarisala i spekulacije da je u vezi sa reperom Vukom Mobom sa kojim je primjećena u druženju na crnogorskom primarju, rekavši da je on simpatičan, ali da među njima nema ništa više od prijateljstva.

S obzirom na to da uveliko nastupa sa bendom “Ministarke”, Kija je otkrila sa kim bi voljela da snimi duet, a njen odgovor biće veliko iznenađenje za sve:

– Mislim da bi Ceci bio pun pogodak da snimi sa mnom duet zato što smatram da bi to bilo nešto poptuno drugačije. Već sam čula jednu pjesmu koja bi bila dobra za nas dvije. Jako volim Milicu Pavlović i sa njom bi mi bila čast da snimim. A od muških pjevača tu su Dino Merlin, Zdravko Čolić… – rekla nam je Kija koja puca samo na visoko.

Od stjuardese do pjevačice put je bio kratak. Ipak, kako ona kaže, nikada više ne bi letjela. Bar ne kao stjuardesa.

– Mnogo mi je bilo naporno da radim kao stjuardesa. Ovako imam nastupe dva puta sedmično i uživam. Više neću biti stjuardesa, sada bih voljela da imam svoju avio kompaniju – rekla je Kija.

 

 

OD SUTRA UJUTRO I NAVEČER ZATVARAJTE PROZORE I NE SUŠITE VEŠ NAPOLJU: Opasnije je nego što smo mislili

Za osobe koje burno reaguju na ambroziju upravo je počeo najteži dio godine.

Koncentracija polena ove biljke, jednog od najjačih i najopasnijih alergena na svijetu najveće vrijednosti dostiže od avgusta do kraja septembra.
Alergijska reakcija na ambroziju javlja se kada se u kubnom metru vazduha nađe 15 zrna polena ove biljke, dok se kod polena drugih biljaka opasnom smatra tek koncentracija od 30 zrna po kubiku. Kada je o liječenju reč, najčešće se primjenjuje terapija antihistaminicima i kortikosteroidima.

Kao i ostale alergije, alergija na ambroziju javlja se kada imunitet burno reagira na potpuno bezazlenu tvar, u ovom slučaju pelud ambrozije. Specijalizirane imunološke stanice počnu proizvoditi antitijela proteinima peludnih zrnaca. Slijedi niz biokemijskih reakcija koji preplavi krvotok histaminom, a taj spoj je krivac simptome koje svi alergičari predobro poznaju.

Simptomi alergije na ambroziju

Osim kihanja, šmrcanja, začepljenog nosa, poremećaja spavanja te svrbeža i peckanja očiju uobičajenih za alergiju, ambrozija može izazvati i alergijski konjunktivitis pa čak i alergijski ekcem. Taj osip nastaje 24-48 sati nakon izlaganja kože visokoj koncentraciji peludi, najčešće svrbi i bolan je, a ponekad se mogu javiti i sitne kvržice. Obično nestaje nakon dva, tri tjedna. U najtežim slučajevima mogu se javiti i kronični problemi sa sinusima (sinusitis).

Alergija na ambroziju kod djece

Peludne alergije, pa tako i ona na ambroziju, rijetko se javljaju u prve tri godine života. Ipak, kasnije se može pojaviti bilo kad – 10-godišnjak koji ranije nije imao nikakvih problema, odjednom može postati alergičan. Simptomi su isti kao i kod odraslih – curenje i svrbež nosa (zbog kojeg si djeca često izgrebu nos – neprestano ga češu i trljaju rukom). Astma (koja je ipak češća kod djece) može prilično otežati alergijsku reakciju te astmatičari kada udahnu pelud mogu razviti astmatski napadaj koji prati otežano disanje, hroptanje i ekspiratorni stridor – dakle, karakteristike pravog bronhospazma.

Kako se riješiti alergije na ambroziju

Alergija je hronična bolest, i iako ne postoji univerzalni lijek, ima načina na koji se može olakšati.

Prije svega, liječe se simptomi – kapi za nos i oči te sirupi za kašalj olakšat će disanje, a propisuju se i antihistaminici koji će smanjiti alergijsku reakciju. U težim slučajevima liječnici mogu propisati i kortikosteroide – bilo u inhalatoru ili kapima za oči.

No kod određenih slučajeva moguće je i potpuno izliječiti alergiju hiposenzibilizacijom, odnosno imunoterapijom. Alergičaru se izvan sezone alergije daju male količine alergena, kako bi se imunitet naviknuo i slabije reagirano. Postupak se odvija najčešće godinu dvije. Ako je terapija uspješno provedena, alergijske reakcije neće biti ili će biti puno slabija.

Ipak, ni liječnici nisu posve suglasni oko učinkovitosti imunoterapije – prije svega jer ovisi o mnogo faktora (od jačine alergijske reakcije, prisutnosti drugih alergija …). Osim toga, kod nekih alergija daje iznimno dobre rezultate (primjerice kod alergija na ubod osa), a kod drugih ne.

Kako olakšati simptome alergije

Kod alergija na hranu, najbolja prevencija je izbjegavati hranu. Kod alergije na ambroziju to baš i nije moguće. U sezoni cvjetanja, jedna jedina biljka može proizvesti i do milijardu peludnih zrnaca. Za alergijsku reakciju dovoljno je 20-30 zrnaca po kubnom metru. Pelud je nevjerojatno lagana, pa ju i najmanji povjetarac može daleko odnijeti. Američka ispitivanja detektirala su pelud ambrozije na visini od čak dva kilometra te 200 kilometara od obale.

Koliko je moguće, ostanite u zatvorenom u doba dana kada je koncentracija peludi najviša – između 10 i 16 sati. Naravno, u tome vas možda sprečavaju “detalji” poput odlaska na posao (fakultet, školu) i drugih obveza, ali ako imate izbora, u to vrijeme što je manje moguća vremena provodite vani.

I u kući i u automobilu držite prozore zatvorenim, a uključite klime, jer one filtriraju zrak. No ako su filteri prljavi, to će učiniti samo više štete nego koristi. Mijenjajte ih svaka dva do tri mjeseca, odnosno barem jednom prije sezone i jednom poslije.

Presvucite se čim dođete kući kako ne biste pelud raznosili po stanu. Rublje sušite u sušilici ili u zatvorenom, kako ne bi nakupilo pelud.

Obavezno se tuširajte prije spavanja (idealno bi bilo čim dođete kući), kako ne biste pelud donijeli i u krevet.